Kadınlarda saç dökülme nedenleri

Kadınlarda saç dökülmesi erkeklerden farklıdır. Dünyadaki kadınların %60’ında saç sorunu var. Androgenetik alopesi, DHT hormonunun (dihidrotestosteron) artışından kaynaklanan saç dökülmesidir ve saç dökülmesinin %95’i bu hormondan kaynaklanır. Kadınların saçı, erkeklerinki gibi şakak veya tepede tek bir noktada açılmaz. Saç çizgisi geri çekilmeden önce saçlar incelir ve cansızlaşırdı.

Kadınlarda saç dökülmesinin “10 farklı” nedeni vardır. Bunlar; genetik faktörler, saçlı derinin yaraları ve hastalıkları, yetersiz beslenmeye bağlı vitamin ve mineral eksiklikleri, hormonsal problemler, stres ve depresyon, hamilelikte ve doğum sonrası saç dökülmesi, yanlış kozmetik kullanımı, bazı hastalıklara yönelik ilaçlar, kemoterapi gibi tedavi yöntemleridir ve çevresel faktörlerdir.

1)Genetik faktörler

Erkeklerin ve kadınların genetik faktörleri farklıdır. Kadınlarda da erkek tipi saç dökülmesi görülmüştür. Bu tip saç dökülmesine saçta DHT (dihidrotestosteron) birikimi neden olur. 18 yaşından itibaren görülebilir. Çözüm olarak verilen minoksidil, finasterid veya hormon bazlı ilaçlar kalıcı çözümler olmadığından, kullanımı bıraktıktan sonra saçlar eskisinden daha fazla dökülür ve sağlığa birçok yan etkisi vardır. ELOINY Saç Serumunun “3 yıllık araştırma ve geliştirme” çalışmaları sonucunda hiçbir yan etkisi olmayan, DHT hormonlarını doğal olarak bloke eden ve yeni saç çıkmasını sağlayan özel bir formül geliştirdik.

2) Saç Derisi Sorunları

Sadece sağlıklı bir saç derisi sağlıklı saçlara sahip olabilir. Kalıtsal saç dökülmesinin yanı sıra cilt ve tıbbi hastalıklar da saç dökülmesine neden olabilir. Deri ile ilgili dökülmeler saçlı deri hastalıklarında meydana gelir; mantar, sedef hastalığı, egzama, akne, saçkıran, patojen bakteri, kepek ve aşırı yağlılık ile saçlar saldırıya uğrar ve saç dökülmesi kaçınılmazdır. Yağlanma, sebum dengesi bozulduğunda meydana gelmesi bakımından diğer hastalıklardan farklıdır. Sebum, yağ bezleri tarafından salgılanan açık renkli mumsu bir maddedir. Sebum dengesi bozulduğunda yağlanma artar, saç derisi beslenmediği için saç dökülmesi meydana gelir. ELOİNY Saç Serumu, sebum salgısını düzenleyen ve saç dökülmesini önleyebilen mentol ve limon özü içerir. Mantar, egzama gibi hastalıklar saça zarar verir, saç köklerine zarar verir ve saç dökülmesini başlatır. Saçtaki lezyonları tedavi etmeden sağlıklı saç büyümesi imkansızdır. Ayrıca saç yaralanmalarını tedavi edebilen ve saçları kalınlaştırabilen ELOINY Saç Serumu “19 farklı aktive edici bitki özü” ve “11 farklı aromatik bitkisel yağ” ekledik. Dış saldırılara maruz kalan saç derisi zamanla hücreleri yenileyemez. Özellikle saç kurutma makinesi, toka ve diğer düzleştirici ütülerin aşırı kullanımı sadece saç uçlarına değil saç derisine de zarar verir. Sonuç olarak, pul pul bir kafa derisi ile karşılaştık. Kepek oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için ısırgan özü, çörek otu yağı ve çay ağacı yağı kullanır.

3) Yanlış Eslenme Alışkanlıklarından Kaynaklanan Vitamin ve Mineral Eksiklikleri

Günlük hayatta her zaman düzenli ve dengeli beslenemeyiz. Bu, besinlerin döküldüğü yaygın bir durumdur. Çünkü saç canlıdır ve beslenmeye ihtiyacı vardır. Düzensiz ve dengeli beslenme, uzun süreli oruç tutma, tutarlı beslenme ve karbonhidrattan zengin besinlerin alınması saça zarar verebilir ve saç dökülmesine neden olabilir. Bazı kişilerde beslenme sorunu olmasa da kandaki saçlar için vitamin ve mineral eksikliği de saç dökülmesinin bir diğer nedenidir. Vücudumuzda B12 vitamini, E vitamini, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir ve diğer vitamin ve mineraller eksik olursa saçlar beslenmeyecek ve dökülecektir. ELOINY Saç Serumu, tek tek işlenmiş ve aktive edilmiş B1, B3, B5, B6, B7 (BIOTIN), B9 (FOLİK ASİT) vitaminlerini içerir,

4) Hormonsal Problemler

Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesi hormonsal olarak farklıdır. Hormonsal problemler, gecikmiş veya düzensiz adet kanaması, saç büyümesinde artış, aşırı sivilce ve hızlı kilo kaybı durumunda bu bulgu eklenirse bu sefer hormonsal saç dökülmesinden bahsedilmelidir. Adet döneminizin 2. veya 3. gününde yapacağınız kan testleri ile bu sorunların nedenini belirlemek için doktorunuzla görüşmelisiniz.

5) Stres ve Depresyon

Aşırı stres, saç dökülmesinin ve herhangi bir hastalığın başka bir nedenidir. Depresyon, anksiyete, psikoz ve onu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar saçı etkileyebilir ve dökülmesine neden olabilir. Saç, günlük hayatın birçok faktöründen kısa sürede etkilenen canlı bir organdır. Eğer kişinin hayatında bir sorun varsa kişi gerekirse bir dermatoloğa görünmelidir. Elbette saç ve saç derisi de stres altındadır. Bu stresi ve gerilimi azaltmak için çalışmalarımızda doğal malzemeleri kullandık ve kenevir tohumu yağı, çam yağı ve zencefil özü ekledik. Bu yağlar ve özler sayesinde saç ve saç derisi üzerindeki stresi azaltabiliriz.

6) Hamilelik ve Doğum Sonrası Dökülme

Kadınlarda hamilelik sırasında ve doğumdan sonra saç dökülmesi meydana gelir. Doğumdan 2-3 ay sonra başlayan doğum sonrası saç dökülmesi türüdür. Saçların aniden dökülmesinden kaynaklanır, ancak hamilelik sırasında dökülmemelidir. Hamile kadınlarda saç dökülmesinin ana nedeni vitamin ve mineral eksikliğidir. Bu işlemler sırasında doktorunuza danışarak 9 vitamin ve 12 mineral içeren doğal X ELOINY Saç Serumunu eksik olan elementleri tamamlamak için kullanabilirsiniz.

7) Kozmetiklerin Uygunsuz Kullanımı

Makyaj alışkanlıklarımızın artması mekanik, kimyasal ve fiziksel sızıntılara neden olan diğer faktörlerdir. Yani saç bağlama, astarlama ve ısıya maruz kalma, saç rengini değiştirme, açıcı ve düzleştirme yöntemleri saça dışarıdan zarar vererek saç dökülmesine neden olur. Ayrıca yetersiz ve güvenilmez maskeler ve serumlar zamanınızı ve sağlığınızı boşa harcar. Bu durumda saça zarar verebilecek tedaviler sadece boyama, kurutma vb. işlemlerdir. Bu işlemleri durdurmak veya saçınıza zarar vermek yerine daha fazla özen göstermek gerekir. ELOINY Saç Serumu, saçınıza bu bakımı sağlamak için 53 aktif ve doğal içerik kullanır.

8) Çevresel Faktörler

Dünyanın farklı yerlerinde insanların saçları farklı şekilde etkilenir. Güneşe aşırı maruz kalan kişiler zararlı ultraviole ışınlarından etkilenirler. Aksine güneş ışığı almayan kişiler vücutlarındaki bazı vitaminleri sentezleyemezler veya saçlarını besleyemezler. Bir diğer çevresel faktör de saçlarımızı ve vücudumuzu yıkamak için kullandığımız sudur. Suyun tuz klor oranı ve suyun sertliği saçlarımızı etkiler. ELOINY Saç Serumu, dünyanın farklı yerlerindeki insanların çevresel etkileri dikkate alınarak geliştirilmiş bir insan saçı serumudur. Doğal bir bileşendir ve size hormon ve minoksidil içermeyen saçlar veren 53 aktif bileşen içerir.

9) Bazı Tıbbi Durumların Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Bazı tıbbi durumlar, tiroid rahatsızlıkları veya bu durumlar için kullanılan ilaçlar, romatizma, hormonlar, zayıflama ilaçları, böbrek üstü bezi rahatsızlıkları, insülin direnci, şeker hastalığı, doğum kontrol hapları ve bazen bu ilaçların kesilmesi, bunların tümü, saç kaybına neden olur. Saç dökülmesini önlemek ve yeni saç oluşumunu desteklemek için yüksek mukavemetli ve aktif maddeler içeren ELOINY Saç Serumu’nu deneyin.

10) Kemoterapi vb. Tedavi Süreçleri

Kemoterapi alan hastalarda tedaviye bağlı saç dökülmesi son yıllarda daha modern ilaçların kullanılmasıyla saç dökülmeleri gözlemlenmektedir. Tedaviden sonra saçlar kendini yeniler. Bu tip tedavi gören hastaların doktora danışarak ELOINY Saç Serumu kullanmalarını tavsiye ederiz.